Rakousko kolem poloviny 19. stol. - Dvojportrét dívek

Nejdelší strana: 80 cm

Olej na plátně, 64,3x54 cm. Nesignováno. Rámováno.

Pozn.: Vzadu na blindrámu číslice: „2434“

literatura: Jeden svět nestačí. Poklady umění 19. století, Praha 2014, reprodukováno na s.144, č.kat. 175;

vystaveno: 2010, Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě, Jeden svět nestačí. Umění 19. století ;

Praha, 2014 Clam-Gallasův palác – Jeden svět nestačí ; repríza 2015 Smetanova Litomyšl , zámecký pivovar

Na tomto díle umělec vyobrazil dvě dívky v okamžiku modlitby. Přestože rozbor techniky ani motivu nedovolil obraz připsat konkrétnímu tvůrci, je zjevné, že malba patří ke kvalitním ukázkám portrétní školy 19. století rakouské provenience. Odpovídá tomu jednak způsob výtvarného zpracování, ale také samotná volba námětu. Dívky mají tradiční dobové účesy a jednoduché, ale elegantní kostýmy, které dílo umožňují časově zařadit. Z hlediska provedení velký důraz spočinul na typickém zachycení výrazů dívčiných tváří, ve kterých se zračí zaujetí a soustředí v tichém společném momentu. Životné působení portrétům propůjčuje odstín dívčiných hladkých obličejů s narůžovělými líčky stejně jako živé pronikavé pohledy. Nevyumělkované jemnosti připívá jednoduché pozadí malby řešené v nenápadném odstínu, který ve valéru přechází od tmavé po světle hnědou. Zvládnutí hladké techniky i celková kultivovanost svědčí o tom, že dílo maloval schopný tvůrce, který úspěšně integroval typické rysy portrétního umění 19. století.

vydraženo top
Rakousko kolem poloviny 19. stol.
106965. Dvojportrét dívek
Dražba ukončena:13.12.2023 21:16:37
Vyvolávací cena:10 000 Kč
vydraženo za:43 000 Kč