Quirin Jedlička st. - Pod červenou lucernou

Olej na plátně, 80x60 cm. Monogramováno vpravo dole JQ 07. Rámováno.

Stav: Rám mírně poškozen.

Pozn.: Dílo pochází z ateliéru autora.

o autorovi: 1923 - 2012
Malíř, grafik a sochař.
Narozen 31. července 1923 v Českých Velenicích. Jako gymnaziální a později vysokoškolský student se pokoušel projít školou praktických pokusů. Portréty v podání mistrů kopíroval v obrazárně brněnského Moravského muzea a kresby, především Anselma Feuerabacha, v galerijních sbírkách v Lipsku. Snaha stát se malířem přivedla Q.Jedličku st. ke známému brněnskému akademickému malíři prof. Antonínu Procházkovi, který, když se seznámil s jeho pracemi, mu výtvarnou dráhu doporučil.
Z důvodů válečné mašinérie a aby se vyhnul totálnímu nasazení, začal studovat Vysokou školu obchodní v Lipsku. Koncem léta 1944 z Lipska utekl do Brna. Pro zajímavost - malířskou výzdobu, kterou namaloval pro vojenský ples v Domažlicích, koupili američtí vojáci jako vzpomínku na Čechy.

Ve výtvarném kroužku První brněnské strojírny v Brně, kde začal pracovat po promoci až do odchodu do důchodu, získával od akademických malířů Roberta Hliněnského, Jaroslava Lukeše, Karla Kryla, Jana Janči, Petra Skácela i Jaroslava Škarohlída pevné body ve světě výtvarného umění. Následně zvolna chápal vztahy mezi inspirací, závislostí a epigonstvím.

Svoji výstavní činnost zahájil v kulturních zařízeních brněnského mateřského podniku (15 výstav v letech 1962-1989). Od roku 1968 samostatně vystavoval v Brně (Kabinet umění, Malá galerie Čs. spisovatelů, Galerie Eva, Malá královopolská galerie) i mimo Brno a účastnil se výstav v zahraničí (Německo, Jugoslávie, Rakousko). Jeho práce jsou zastoupeny v mnoha soukromých sbírkách doma i v zahraničí (Švýcarsko, Holandsko, Švédsko, USA, Kanada a další).

64931. Pod červenou lucernou
Dražba ukončena:29.09.2021 20:56:39
Vyvolávací cena:1 000 Kč
vydraženo za:1 200 Kč