Pozn.: Přiložen znalecký posudek od PhDr. Naděždy Blažíčkové-Horové. Konzultováno a posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem.
Nejdelší strana: 27 cm
Olej na dřevě, 27x18 cm. Signováno vlevo dole Manes Quido 1870. Rámováno.
Předložený obraz s názvem Za úplňku pochází z díla Quida Mánese, člena význačné malířské rodiny, která se nesmazatelně zapsala do vývoje českého malířství. Pro tvorbu této osobnosti bylo typické zaměření na žánrová témata s rysy romantismu. Na obraze je zachycen milenecký pár v gondole oděný v historizujících kostýmech. Nad postavami tento lehce sentimentální výjev osvětluje plný kotouč luny. Kompozice byla koncipována jako velmi zdařilá kombinace diagonály a centrály, která dílu pohledově dodává na atraktivitě. Prostorovému působení přispívá výrazné osvětlení měsíčním svitem. Scéna je podána realistickým způsobem kultivovaným autorským rukopisem. Romantický námět nočního setkání milenců obrazu propůjčuje nezaměnitelné kouzlo, které této velmi kvalitní práci přední osobnosti českého malířství 19. století dodává půvabný poetický podtón.
o autorovi: 1828-1880
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 2 100 000 Kč.