Quido Mánes - Dívka s kůzlátkem

Nejdelší strana: 27 cm

Olej na dřevě, 15x11 cm. Nesignováno. Rámováno. Konzultováno a posouzeno PhDr. Naděždou Blažíčkovou - Horovou a PhDr. Michaelem Zachařem.

Pozn.: Rám mírně poškozen.

Tento obraz s výjevem Dívky s kůzlátkem pochází z díla Quida Mánese, člena významné umělecké rodiny, která se nesmazatelně zapsala do dějin českého malířství. Quido Mánes se zaměřoval především na žánrovou tématiku s romantickými podtóny. Na tomto obraze se objevuje dívka, která přenáší kůzle přes potok. Komorní figurální výjev je zasazen do přírodního rámce, který navozuje mírně sentimentální atmosféru. Kompozici vytváří spojení diagonály a centrály s akcentem na postavu dívky ve středu obrazové plochy. Za hlavní protagonistkou se nachází utlumený zadní plán. Zvláštní pozornost je třeba věnovat vyspělému malířskému přednesu. Výjev byl zpracován realistickým kultivovaným, avšak neotrockým způsobem, který vypovídá o zkušenosti malířské ruky. Obraz je velmi kvalitní prací přední osobnosti českého malířství 19. století s velmi vysokou uměleckou i sběratelskou hodnotou.

o autorovi: 1828-1880

Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 2 100 000 Kč.

vydraženo posouzeno znalcem
81212. Dívka s kůzlátkem
Dražba ukončena:28.07.2022 20:09:30
Vyvolávací cena:1 000 Kč
vydraženo za:21 000 Kč