Pozn.: Konzultováno a posouzeno prof. PhDr. Tomášem Vlčkem, Csc.
Nejdelší strana: 112 cm
Olej na plátně, 57x94 cm. Monogramováno vpravo dole P. K. Rámováno.
Tato práce Pravoslava Kotíka, jednoho ze zakladatelů skupiny Ho Ho Ko Ko, patří k proudu autorovy tvorby, v níž se Kotík hlásil k výtvarným prostředkům expresionismu. Táž tendence se neklamně projevuje ve zvoleném tématu hry v šachy se smrtkou. Postava smrtky se chystá k rozhodnému tahu, zatímco její protihráč bezradně hodnotí rozehranou partii. Vypjatá atmosféra zachycené scény, která připomene klasický námět mementa mori, se odráží také ve tvářích přihlížejících, jejichž výrazy jsou deformovány do zděšených grimas. Obsahové náplni zcela odpovídá barevné řešení s převahou výrazných odstínů s akcentem na rudou a ostře působící žluto-zelenou. Témuž dojmu přispívá nervózní autorský rukopis. Svým neopakovatelným projevem Pravoslav Kotík vystupuje na české výtvarné scéně první poloviny 20. století a totéž platí o hodnotě jeho osobitého díla.
o autorovi: 1889 - 1970
Místo narození: Slabce u Rakovníka. Žák UMPRUM (1908-1912), kde studoval u profesorů Dítěte, Maška a Schikanedera. Podnikl studijní cesty do Paříže, Jugoslávie, Belgie, Německa, Anglie a Nizozemí. Patřil k předním představitelům sociálního umění, ztvárňoval člověka v obtížné sociální situaci. Po neoklasicismu a kubismu se v jeho díle později objevuje i civilistní projev. Svou malířskou tvorbu uzavřel ve stádiu expresivní abstrakce. Četné samostatné i kolektivní výstavy u nás.
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 1 000 000 Kč.