Olej na plátně, 28x47 cm. Signováno vlevo dole P. Kotík. Rámováno.
Stav: Rám mírně poškozen.
Pozn.: Konzultováno a pravost ověřena prof. PhDr. Tomášem Vlčkem, Csc. Přiložena zpráva o restaurování akademické malířky a restaurátorky Milady Coufalové a přiloženo potvrzení pravosti PhDr. Jaromíra Zeminy.
Na tomto pozoruhodném díle Pravoslava Kotíka se zřetelně ozývá echo východisek autorova díla, kterými se staly proudy expresionismu a fauvismu. Jedná se o práci s charakteristickými výrazovými prvky a rukopisem, pro niž navíc Kotík zvolil existenciální téma protagonisty známého španělského románu, které samo o sobě skýtá silný významový podtón. Na výjevu se tedy objevují postavy chudého potulného rytíře a jeho doprovodu zbrojnoše Sanchy, které malíř zasadil do šířkově rozvedeného formátu. S obsahovou náplní plně souzní výtvarné zpracování, které Kotíka prezentuje jako jednoho z nejvýraznějších představitelů českého moderního malířství. Kotík se vyjadřoval jadrnou nešlechtěnou barevností, která vždy vycházela z podstaty motivického sdělení. Totéž platí o malířově rukopisu, který je založen na spontánních nervních tazích, které na podložce zanechávají znatelnou stopu. Kotíkův svébytný projev je typický pro svoji schopnost evokovat vnitřní napětí a apelovat na pozorovatele přímou mluvou výtvarných prostředků. Na české umělecké scéně první poloviny 20. století Pravoslav Kotík vystupuje jako jedna z nevýraznějších figur. Předložené dílo podává důkaz o tom, že je jeho dílo vysoce hodnoceno zcela oprávněně.
o autorovi: 1889 - 1970
Místo narození: Slabce u Rakovníka. Žák UMPRUM (1908-1912), kde studoval u profesorů Dítěte, Maška a Schikanedera. Podnikl studijní cesty do Paříže, Jugoslávie, Belgie, Německa, Anglie a Nizozemí. Patřil k předním představitelům sociálního umění, ztvárňoval člověka v obtížné sociální situaci. Po neoklasicismu a kubismu se v jeho díle později objevuje i civilistní projev. Svou malířskou tvorbu uzavřel ve stádiu expresivní abstrakce. Četné samostatné i kolektivní výstavy u nás.
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 1 000 000 Kč.