Olejová tempera na kartonu, 30x22 cm. Signováno vlevo dole P. Kotík. Rámováno.
Pozn.: Konzultováno a posouzeno prof. PhDr. Tomášem Vlčkem, Csc.
Nejdelší strana: 44 cm
Představená malba je příkladem nepředmětné tvorby Pravoslava Kotíka, významné osobnosti české moderny. Obrazový prostor je sestaven pomocí barevných ploch, které se výrazně vymezují na červeném pozadí. Divák interpretuje malbu rozdělenou plynulými liniemi pomocí vlastních asociací, které modelují abstraktní tvary. Barevnosti kompozice dominuje červený tón, na jehož pozadí září žlutá a fialová barva. Kompozici provází dynamické zelené tahy, které vytváří její obrysy. Dílo doporučujeme jako skvělou investici do moderního českého umění.
o autorovi: 1889 - 1970
Místo narození: Slabce u Rakovníka. Žák UMPRUM (1908-1912), kde studoval u profesorů Dítěte, Maška a Schikanedera. Podnikl studijní cesty do Paříže, Jugoslávie, Belgie, Německa, Anglie a Nizozemí. Patřil k předním představitelům sociálního umění, ztvárňoval člověka v obtížné sociální situaci. Po neoklasicismu a kubismu se v jeho díle později objevuje i civilistní projev. Svou malířskou tvorbu uzavřel ve stádiu expresivní abstrakce. Četné samostatné i kolektivní výstavy u nás.
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 1 000 000 Kč.