porcelánka Slavkov (Schlaggenwald) - Dáma s drapérií

Porcelán, výška 29 cm. Značeno Schlaggenwald.

Pozn.: Poškozeno. Ulomený prst.

o autorovi: Nejstarší porcelánka v Čechách. Po počátečním období, které bylo poznamenáno hledáním správných výrobních postupů, se již před rokem 1810 kvalita produkce zvyšuje, aby po většinu 1. poloviny 19. století továrna vyráběla špičkovou a ve většině ohledů evropsky srovnatelnou produkci. Manufaktura zaměstnávala několik set pracovníků, na tehdejší dobu byla její produkce mimořádně široká - od užitkového porcelánu po exkluzivní zakázkové kusy. Vysokou kvalitu výroby si továrna udržovala po celou dobu své existence; o samostatnost přišla po roce 1945, kdy byla začleněna do národního podniku Karlovarský porcelán. Bohužel v roce 2011 ukončila svoji činnost.
Ze sběratelského hlediska jsou ceněné z počátečního období hlavně mimořádně luxusní empírové šálky a kvalitně malovaný stolní porcelán. Stejně jako figurální porcelán, který mezi lety 1830 až 1860 patřil spolu s pražským a březovským porcelánem k těm nejlepším. Další zlaté období produkce je období 20. a 30. let, kdy továrna věnovala mimořádnou pozornost figurálnímu porcelánu. Poválečné období potom reprezentují bruselské návrhy.

porcelánka Slavkov (Schlaggenwald)
80019. Dáma s drapérií
Dražba ukončena:13.07.2022 22:53:40
Vyvolávací cena:500 Kč
vydraženo za:8 000 Kč