Olej na kartonu, 48x63 cm. Signováno vpravo dole Petr Jaroš. Rámováno.
Petr Jaroš prošel školením v několika evropských metropolích, včetně Mnichova a Vídně. Jeho doménou se stala zejména krajinomalba, ačkoli občasně se věnoval i zátiší či městským scenériím. Na obraze Večerní soumrak zachytil atmosféru skomírajícího dne. Kompozici na diagonále dělí rozbrázděná polní cesta, nalevo níž se pne dvojice štíhlých stromků. Za nimi lze na horizontu pozorovat stavení usedlosti. Na malbě je třeba vyzdvihnout skvělé barevné sjednocení, které přímo dýchá atmosférou podvečerního šera. Domy i okolní kraj pomalu zahalují tmavě zelené do šeda laděné tóny, zatímco obloha nabízí poslední záchvěvy denního svitu předtím, než na krajinu padne tma. Nehledaný přirozený výraz malby posiluje autorův spontánní rukopis. Díla Petra Jaroše, velmi kvalitního zástupce české krajinomalby, se právem těší značné pozornosti a jsou nesmírně žádána jak pro soukromé, tak veřejné sbírky.
o autorovi: 1859 - 1929
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 170 000 Kč.