Olej na plátně, 43x67 cm. Monogramováno vlevo dole PJ. Rámováno.
Nejdelší strana: 82 cm
Na tomto díle se Petr Jaroš, žák romanticky zaměřeného krajináře Hugo Ullika, představuje jako autor, který vynikal ve schopnosti vystihnout jemnou atmosféru pozorované přírody. Obraz Břízy tak poskytuje možnost vnímat hloubku prostoru, svěží barevnost vegetace a citlivou souhru linií křehce působících bříz. Dílo Jaroš pojal jako poklidnou sondu do krajiny s nekomplikovanou přirozenou kompozicí, zpracovanou realisticky s letmými nádechy subjektivní imprese. Zásadní je samozřejmě vysoce kvalitní a nesporně zkušené malířské zpracování. Jaroš ukazuje svou silnou stránku ve zpracování detailu, která je jasně patrná i v celkovém pojetí rukopisu. Poutavý dojem z malby kromě autorské techniky podtrhuje také paleta, která citlivě reaguje na barevné nuance a rozptýlené světelné podmínky. Tato atraktivní práce bezesporu patří ke zralým a vysoce hodnotným ukázkám krajinářského díla Petra Jaroše, ve kterém se zračí jeho upřímné zaujetí přírodou.
o autorovi: 1859 - 1929
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 170 000 Kč.