Pavel Janouškovec - Nocturno II.

Akryl na plátně, 40x40 cm. Signováno vpravo dole Janouškovec. Nerámováno.

Pozn.: Dílo pochází přímo z ateliéru autora.

o autorovi: 1961
Malíř, grafik a fotograf.
Výtvarné vzdělání získal v ateliéru ak. malíře a sochaře Jaroslava Šindeláře a následně Jiřího Patery, pod jehož vlivem nalezl také základní téma své tvorby – krajinu, kterou transformuje do více či méně abstrahované výtvarné kompozice, jejíž barevné plochy a znakové motivy, bez ohledu na konstruktivně stylizovanou podobu, evokují prostor, prvky a atmosféru krajiny. Janouškovcovy „kompozice“ patřily zejména v první polovině osmdesátých let skutečně k nejpůvodnějším a nejkvalitnějším obrazovým projevům v plzeňském výtvarném prostředí. Později se Janouškovcova tvorba proměnila a konstruktivní základ jeho tvarosloví (ovšem vždy podaný s určitou expresivitou) vystřídalo volnější organické pojetí kompozice a forem. Přesto je to stále typ „moderní krajiny“, co jej zajímá, spojený s estetickým působením zde přítomných průmyslových prvků. Janouškovec vychází z lidského vnímání vlastního pohybu v prostoru; to je pak východiskem, které lze dále transformovat do imaginární „vnitřní krajiny“.
Jeho díla byla představena na více jak 40 samostatných výstavách po celém světě (ČR, USA, Belgie, Německo, Holandsko a další), také získala několik mezinárodních ocenění jako například 2. cenu na 4. Mezinárodním bienále akvarelu CASTRA 2021 ve Slovinsku, nebo 3. cenu na Mezinárodní výstavě v Indonésii a aktuálně 2.cenu na velké mezinárodní výstavě "4th IWS INDONESIA EXHIBITION 2022" v Indonéské národní galerii v Jakartě. Autorova díla jsou zastoupena v řadě veřejných sbírek u nás i v zahraničí, jako např. Galerie umění Karlovy Vary, Artotéka města Plzně, Nejvyšší správní soud ČR, Úřad městského obvodu Plzeň 3, Best a.s., Invelt Elektro, Finanční úřad Plzeň město a Plzeň sever, Krijcos a. s., a dále pak v celé řadě soukromých sbírek jak v České republice tak i v zahraničí (USA, Kanada, Holandsko, Belgie, Slovinsko, Německo, Slovensko).

86280. Nocturno II.
Dražba ukončena:30.11.2022 20:49:56
Vyvolávací cena:1 000 Kč
vydraženo za:12 000 Kč