Nejdelší strana: 97 cm
Olej na plátně, 90x83 cm. Signováno vpravo dole Otto Peters. Rámováno.
Tuto lyrickou malbu známý český malíř Otto Peters vytvořil jako alegorické zachycení letmého okamžiku kontaktu pištce s múzou. Autor obrazu vtiskl básnickou atmosféru vyjádřenou jemnou souhrou výrazových prostředků. Jde o malbu figurální, již Peters rozvíjel během celé své aktivní umělecké dráhy, která ovšem v tomto případě nabývá silně imaginativní a výrazově snivé roviny. Hlavním prvkem obrazové skladby se stává půvabná postava múzy, která se k sedícímu muži ladnými pohyby přibližuje. Její éterickou podstatu umělec velmi trefně vystupňoval bělostným odstínem pleti, odhaleným decentním poprsím a lehkým splývavým oděvem. Scéna se odehrává v přírodním kontextu, který podporuje dojem prvotnosti a jedinečnosti. Tomuto působení skvěle vyhovuje rukopis i zastřená paleta s nevyzývavými odstíny přírody, jejíž tvary se směrem k horizontu rozostřují a splývají. Obraz představuje po formální i obsahové stránce velmi krásnou výpověď o mimořádné hloubce uměleckého vnuknutí.
Pozn.: Rám mírně poškozen.
o autorovi: 1882 - 1970
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 40 000 Kč.