Olej na kartonu, 47x81 cm. Signováno vpravo dole Mizera 46. Rám, sklo.
Pozn.: Konzultováno a posouzeno prof. PhDr. Tomášem Vlčkem, Csc.
Nejdelší strana: 95 cm
Otto Mizera, význačný český umělec a publicista, se ve své tvorbě hlásil k surrealistické a kubistické estetice. Jednalo se o vyhraněného tvůrce, který vyvinul svůj vlastní projev založený na direktním vztahu k předmětu zobrazení a výtvarném přednesu oproštěnému od estetizujícího kalkulu. Velmi přímo na diváka svým námětem i formou promlouvá též předložené dílo s motivem zátiší. Jedná se o rafinovanou skladbu objektů rozležených na rastrované ploše, v níž figuruje lahev se sklenicí, miska s vínem, kalamář, psaní, ale také revolver se dvěma náboji. Dílo na první pohled navozuje velmi nutkavou sugestivní atmosféru a takřka vybízí diváka k tomu, aby poodhaloval vnitřní smysl této pozoruhodné figurativní kompozice. K tomu přistupuje jedinečné výtvarné zpracování. Malba se vyznačuje zastřenou redukovanou barevností s převahou tmavých okrových tónů, které vyvažuje modrá barva misky s hroznovým vínem a skvrnité pozadí. Výskyt předmětů, které se vztahují k běžné denní zkušenosti, vedle zbraně jasně svědčí o tom, že se zde setkáváme s niternou zpovědí o autorově duši. Obraz z tohoto hlediska představuje lyrického a výtvarně působivého svědka hloubky umělcova životního prožitku, který Otto Mizera dokázal subtilně, avšak nanejvýš efektivně zprostředkovat vizuálním způsobem. Obraz by rozhodně neměl uniknout pozornosti milovníků umění české moderny.
o autorovi: 1919 – 1958
Český surrealistický a kubistický malíř, básník, překladatel a publicista. Spolupracoval se surrealistickou skupinou Ra, za války navštěvoval tzv. Školu Mánesa, kde ho učil figurální kresbě a portrétování Vladimír Sychra. Po válce odešel do Francie, kde zůstal a věnoval se pouze výtvarnému umění, ovlivněn především kubistickým obdobím P. Picassa. Život ukončil sebevraždou.