Olej na plátně fixovaném na kartonu, 46x72 cm. Signováno vlevo dole Ota Matoušek 64. Rám, sklo.
Nejdelší strana: 86 cm
Obraz s názvem Rybník od českého legionáře a výtvarníka Otto Matouška pochází z poválečné autorovy tvorby, kdy se malíř vyrovnával s válečnými prožitky. Na tomto obraze zachytil oproštěný výhled na plochu hladiny rybníka směrem k horizontu. Signovaný obraz působí především svou zklidněnou tichou atmosférou, které Matoušek docílil užitím redukovaných výrazových prostředků. Kompozice je založena na harmonickém spojení barevných segmentů, které jako celek výborně navozují zdání prostoru. V paletě převažuje uklidňující modrá, kterou citlivě akcentuje výraznější odstín jásavé zelené. Na horizontu se ještě objevuje záchvěv červánků, který se odráží i na hladině. Obraz se řadí k těm malbám, ve kterých Otto Matoušek, jeden z nejvýznamnějších malířů jižních Čech, projevil svou malířskou vyzrálost.
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 28 000 Kč