Otto Gutfreund - Plastika

Bronz, 42x27 cm. Nesignováno.

Pozn.: Pozdější odlitek.

Bronzová plastika představuje hlavu muže s výraznými fyziognomickými rysy. Její autor, známý český sochař Otto Gutfreund, je právem považován za klíčovou figuru umělecké scény první poloviny 20. století.  Gutfreund velmi výrazným způsobem promluvil do vývoje sochařství v národním i celoevropském kontextu. Sochařská práce mužského portrétu se formálně řadí k té fázi Gutfreundovy tvorby, kdy se autor soustředil na ztvárnění figurálních námětů v reliéfech typických expresivně probranou hmotou, hybností a deformací, která částečně směrovala k abstrakci. Z pojetí plastiky jasně promlouvá důraz na vyjádření vnitřního hnutí a niterné dynamiky, která se do formálních vlastností díla propisuje. Zevnitř budovanou hmotu sochař probírá tak, že na diváka působí vířivým dojmem rozpohybovaných brázd. Z volby námětu i způsobu jeho zpracování vyzařuje potřeba dodat uměleckému dílu vnitřní náboj, který proniká hmotnou a udává jí tvar. Jde o neobyčejnou ukázku výrazového pojetí sochařského zpracování figurálního námětu od stěžejního českého autora, který měl zásadní dopad na vývoj sochařské tvorby své doby.

o autorovi: 1889 - 1927

Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 740 000 Kč.

99105. Plastika
Dražba ukončena:26.07.2023 21:09:24
Vyvolávací cena:3 000 Kč
vydraženo za:9 000 Kč