Otakar Nejedlý - U stolu

Olej na plátně, 35x52 cm. Signováno vlevo dole Ot. Nejedlý. Rámováno.

Pozn.: Konzultováno a posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem. Malba odborně vyčištěna.

Nejdelší strana: 57 cm

Obraz U stolu vytvořil známý český malíř Otakar Nejedlý, jehož doménou byla předně krajinomalba. Na předloženém díle s figurální tematikou, které představuje momentu z každodenního života, lze pozorovat autorův sklon k bezprostřednímu zachycení námětu uvolněným svobodným rukopisem. Na kompozici Nejedlý vyobrazil skupinu postav u stolu, jehož perspektivně ubíhající kontury vytváří prostorovou hloubku obrazu. Figury, stejně jako jednotlivé detaily, jsou naznačeny lehkým těkáním štětce po plátně, jako by dílo umělec vytvořil v náhlém autorském gestu. Příznačná je také vyvážená komplementární barevnost s tlumenými odstíny. Nejedlý na této malbě prokazuje, že byl schopen pořídit vysoce efektní a výstižní záznam skutečnosti formou bezprostřední malířské zkratky. Jeho dílo je právem zastoupeno v prestižních sbírkách, včetně Národní galerie. Koupi obrazu lze určitě doporučit.

o autorovi: 1883 - 1957

Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 2 800 000 Kč

vydraženo posouzeno znalcem
108252. U stolu
Dražba ukončena:31.01.2024 20:42:30
Vyvolávací cena:5 000 Kč
vydraženo za:22 000 Kč