Nejdelší strana: 112 cm
Olej na plátně, 50x95 cm. Signováno vlevo dole Ot. Nejedlý. Rámováno. Konzultováno a posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem.
Pozn.: Rám mírně poškozen.
Námětem tohoto výjevu Otakara Nejedlého, vyspělého krajináře a pedagoga krajinářského ateliéru na pražské Akademii, je pohled na letní scenérii ubíhající krajiny. Malíř volil typický horizontální formát se sbíhavou kompozicí a zvýrazněným středem, jehož pointou jsou bohatě pojednaná osvícená oblaka nad horizontem. Autorově typické krajinářské poloze odpovídá také částečná stylizace a zacházení s barvou, jež je založeno na kombinaci jasných a lomených odstínů. Celkové ladění obrazu pak dotváří lokální jasně červený akcent na figurální stafáž při styku osvětlených a zastíněných ploch. Nejedlý na tomto obraze prokazuje svou schopnost odpozorovat příznačnost krajiny a přepsat ji svým vlastním uměleckým viděním. Dílo lze bez nadsázky považovat za reprezentativního zástupce malířova díla, jehož vysoká hodnota je nepopiratelná.
o autorovi: 1883 - 1957
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 2 800 000 Kč