Otakar Mrkvička - Commedia dell arte

Olej na plátně fixovaném na kartónu, 44x35 cm. Signováno vlevo nahoře O. Mrkvička. Rámováno. Konzultováno a posouzeno prof. PhDr. Tomášem Vlčkem, Csc.

Pozn.: Rám mírně poškozen.

Otakar Mrkvička byl studentem pražské Akademie. Svou tvorbu spojil s programem avantgardního umění. Signovaný obraz zpodobující výjev Commedie dell arte se vyznačuje přilnutím k primitivistickým tendencím. Na díle je zachycena scéna z charakteristického improvizovaného divadelního představení s postavou harlekýna a kolombíny. Autor se soustředil na záznam okamžiku afektovaných gest obou protagonistů v ostrém osvětlení, jehož vnitřní sílu a zároveň inscenovanou fatalitu divákovi dovoluje vnímat osobitá formální stylizace a barevné sjednocení koloritu. Intenzitu scény umocňuje kompozice i zachycení objemů a prostoru. Obraz velmi efektně propojuje obsahovou a výtvarnou stránku, jak bylo pro autora typické. Jedná se o dílo předního protagonisty českého umění první poloviny 20. století s nepochybně vysokým investičním potenciálem.

o autorovi: 1898 - 1957

Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 1 250 000 Kč.

vydraženo top posouzeno znalcem
81341. Commedia dell arte
Dražba ukončena:28.07.2022 22:23:51
Vyvolávací cena:1 500 Kč
vydraženo za:170 000 Kč