Olej na kartonu, 40x49 cm. Signováno vpravo dole Lebeda. Rám, sklo.
Pozn.: Konzultováno a posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem.
Nejdelší strana: 56 cm
Díváme se na dílo Otakara Lebedy, žáka slaveného Julia Mařáka, který za svou krátkou kariéru ponechal výjimečné umělecké dědictví. Obrazový prostor kompozice vyplňují bujné koruny stromů, skrz které se prosvětluje barevnost oblohy. Kolorit s převahou jasných barev s dominujícími valéry zelených tónů jemně odstiňují teplé odstíny okru v popředí a jemný modrý tón v pozadí. Letní atmosféra zalitá slunečním světlem připomíná díla impresionismu a zároveň je expresivní ve svém projevu, kdy autor rychlými údery štětcem modeluje obrazový prostor. Předložené dílo Otakara Lebedy s vysokou výtvarnou hodnotou je výjimečnou akvizicí pro sbírku domácí krajinomalby, u které lze jedině očekávat rostoucí hodnotu.
o autorovi: 1877 - 1901
Narozen v Praze. Již v 15 letech začal studovat na pražské AVU v Mařákově krajinářské škole. Spolu s Antonínem Slavíčkem a Antonínem Kavánem byl jeho nejvýznamnějším žákem. Projevil se u něho vliv impresionismu (návštěva Paříže), ve svém vývoji došel k figurální malbě se znaky nadcházejícího expresionismu. Svou slibnou kariéru předčasně ukončil sebevraždou ve čtyřiadvaceti letech.
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 5 200 000 Kč