Otakar Kubín - Květiny ve váze

Olej na plátně, 50x38 cm. Signováno vpravo dole Coubine. Rámováno.
Tento obraz Otakara Kubína patří k sérii kytic ve váze, které Kubín maloval zejména v poválečné době. Předložené dílo svědčí o odklonu od kubistické či kubisticko-expresionistické estetiky, jíž byl autor ovlivněn coby člen skupiny Osma. Tato nádherná Kubínova kytice byla vytvořena v lomených mírně zastřených barevných odstínech se žlutými, růžovými a namodralými tóny. Lyrické barevné řešení může připomenout až techniku pastelu. O autorových schopnostech neklamně svědčí také bravurní vyjádření plasticity rozkvetlých květů a vázy, jejíž pevnost je oproti okvětím naznačena suverénně vedenou obrysovou linií. Ocenit je třeba také neotrocký kultivovaný rukopis. Jedná se o dílo mimořádných kvalit od osobnosti, která se nesmazatelně zapsala do vývoje českého umění 20. století.

Stav: Rám mírně poškozen.

Pozn.: Konzultováno a posouzeno PhDr. Reou Michalovou, Ph.D., PhDr. Michaelem Zachařem a prof. PhDr. Tomášem Vlčkem, Csc.

o autorovi: 1883 - 1969

Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 5 400 000 Kč

vydraženo posouzeno znalcem doporučujeme
75433. Květiny ve váze
Dražba ukončena:20.04.2022 20:39:00
Vyvolávací cena:2 000 Kč
vydraženo za:160 000 Kč