Signováno vlevo dole Otakar Hůrka.
Pozn.: Konzultováno a posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem.
Nejdelší strana: 52 cm
Olej na kartonu, 40x52 cm. Signováno vlevo dole Otakar Hůrka. Rámováno.
Krajinomalba Otakara Hůrku, uznávaného žáka čelního českého krajináře Aloise Kalvody, provázela po celou dobu jeho tvůrčí kariéry. Neopustil ji ani poté, co se po roce 1948 nedobrovolně stáhl s veřejného uměleckého života a svá díla oficiálně nevystavoval. Ve svém projevu za tu dobu vyvinul schopnost zprostředkovat ráz krajiny v jejích nejrůznějších podobách. Na předkládaném díle ji zachytil ve chvíli, kdy přírodu ovládl mráz. Zem je skrytá pod sněhovou poduškou, holé stromy se neutěšeně vypínají k zastřenému nebi. Pohyb lze v krajině cítit jen u potoka, který si hledá cestu prochladlou loukou. Bílou barvu sněhu lomí odstíny šedé. Jedná se o realistické střízlivé vyjádření nadvlády chladu nad krajinou, jemuž nechybí lyrizující melancholický podtón. K působivosti tohoto krásného obrazu přispívá také rukopis zkušeného tvůrce. Vysoká úroveň díla velmi výrazného zástupce českého krajinářství, patrná i na předkládaném obraze, se odráží i do hodnoty jeho prací, jejichž ocenění rok od roku stoupá.
o autorovi: 1889 - 1966
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 400.000 Kč.