Otakar Hůrka - Strom u rybníka

Olej na plátně fixovaném na kartonu, 40x35 cm. Signováno vpravo dole Otakar Hůrka. Rámováno.

Stav: Rám mírně poškozen.

Pozn.: Konzultováno a posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem.

Nejdelší strana: 50 cm

Tato malba Otakara Hůrky představuje dílo, ve kterém autor velmi citlivě vystihl poetiku blízkého pohledu na strom u rybníka. Kompozici koncipoval tak, že vznosný kmen mohutného stromu vytváří rámec předního plánu, za nímž se jako světlá čočka objevuje blyštivá vodní hladina. Toto řešení Hůrka umně podpořil volbou barevné škály, která oba plány obrazové plochy odděluje a zároveň vytváří dojem hlubokého prostoru. Zvláštní pozornost je i na tomto malířově díle nutno věnovat autorskému rukopisu. Vyznačuje se přesně vedenými tahy, které však na diváka působí svou nestrojeností a ponechanou viditelnou strukturou stop štětce na podložce. Otakar Hůrka vynikal jako malíř, který měl v oblibě spíše realistickou nekřiklavou paletu a důraz kladl na působivé kompoziční utváření svých děl. Měl výjimečnou schopnost vyjádřit vnitřní velikost a monumentalitu ve zdánlivě běžných přírodních výjevech. Obraz Strom u rybníka je velmi krásnou a hodnotnou ukázkou této tendence jeho tvorby.

o autorovi: 1889 - 1966

Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 400.000 Kč.

vydraženo posouzeno znalcem
96361. Strom u rybníka
Dražba ukončena:28.06.2023 20:11:25
Vyvolávací cena:3 000 Kč
vydraženo za:3 600 Kč