Otakar Hůrka - Chalupa v zimě

Olej na kartonu, 33x33 cm. Signováno vpravo dole Otakar Hůrka. Rámováno.

Pozn.: Konzultováno a posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem.

Nejdelší strana: 43 cm

Vysoce ceněný český krajinář Otakar Hůrka se na předložené malbě věnoval jednomu ze svých oblíbených krajinných motivů, kterým se stalo zobrazení zimního času s detailem vesnického stavení. Obraz využívá malířových typických silných stránek, k nimž patřila schopnost skvěle vyvážit kompoziční skladbu anebo vystihnout volnost otevřené scény a aktuální stav přírody. Malbu Hůrka vybudoval znatelnými pevně vedenými tahy štětcem, kterými naznačil plasticitu terénu i vrstvu sněhové pokrývky, která spočívá na prochladlé zemi. K typickým výrazovým prostředkům se samozřejmě řadí efektní kontrast bílé a tmavých odstínů hnědi. Jemný nádech této poetické malbě umělec vtiskl citlivě odpozorovaným odstínem tyrkysu, který se objevuje na nebi pod pásem mračen. Obraz patří k velmi hodnotným pracím Otakara Hůrky, který se učil u Aloise Kalvody.

o autorovi: 1889 - 1966

Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 400.000 Kč.

111422. Chalupa v zimě
Dražba ukončena:28.02.2024 21:38:00
Vyvolávací cena:3 000 Kč
vydraženo za:6 000 Kč