Olej na kartonu, 50x66 cm. Signováno vlevo dole Otakar Hůrka. Rámováno.
Pozn.: Konzultováno a posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem.
Nejdelší strana: 79 cm
Nevyzývavá, prostá a jemná. Tak působí tato krásná krajina s břízami u jezírka od předního českého krajináře Otakara Hůrky, který studoval v ateliéru Aloise Kalvody. Malbu lze jednoznačně přiřadit k těm Hůrkovým pracím, které se pyšní plným rozvinutím jeho schopnosti zprostředkovat poetiku otevřených přírodních pohledů. Ve vyvážené kompozici, ve které se snoubí sbíhání linií terénu s vertikálami bříz, je cítit direktní vztah k zobrazovanému místu a cit pro výběr poutavých krajinných výjevů. Jednoznačnou kvalitu obrazu představuje mírně skvrnitý rukopis, který bezvadně vystihuje bohatou skladbu přírody, travnatých ploch, korun stromů, ale i kornatý povrch jejich kmenů. Vyzdvihnout je třeba živou příjemnou realistickou paletu, která je věrným odrazem toho, jak na malíře místo působilo. Hůrka zde podává jasný důkaz toho, jak bezprostředně a umně dokázal podat nezkalenou přirozenost přírody. Vysoká hodnota díla je nesporná.
o autorovi: 1889 - 1966
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 400.000 Kč.