Olej na plátně, 50x70 cm. Signováno vlevo dole Otakar Hůrka. Rámováno.
Pozn.: Konzultováno a posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem.
Podzimní krajina Otakara Hůrky nabízí pohled na cestu, která vede skrze březový les. Z malby jednoznačně promlouvá úsilí o direktní zachycení poetiky přírody, která na sebe bere odstíny podzimního času. Obraz díky tomu působí nestrojenou atmosférou, která vyzařuje i ze způsobu zpracování výjevu. Pro autora je typická sjednocená paleta stejně jako neškolený rukopis s čitelnými stopami kontaktu štětce s podložkou. Majoritním výrazovým prostředkem jsou jemné přechody žlutých zlatavých odstínů v dolním a horním plánu obrazové plochy, které propojuje síť subtilních březových kmenů. Ve středu obrazu je divákův pohled veden k azurově modrému pozadí, které prosvítá skrze břízky. Jde o malbu velmi jemnou, poetickou, prosycenou snahou o citlivé zachycení lyrické mluvy přírody. Obraz lze bezesporu označit za velmi krásnou a reprezentativní ukázku díla Otakara Hůrky, jejíž vysoká výtvarná i sběratelská hodnota je zcela zjevná.
o autorovi: 1889 - 1966
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 400.000 Kč.