Olej na kartonu, 32x37 cm. Signováno vlevo dole O. Číla 1920. Rám, sklo.
Pozn.: Konzultováno a posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem.
Nejdelší strana: 44 cm
Námětem tohoto sensualistického Čílova díla je průhled vodním kanálem v Šanghaji, který se mírně stáčí a vytváří kompozici diagonálního směru. Základním kompozičním principem, pro nějž se malíř rozhodl, je nicméně mistrně zvládnutý akcent na centrální osu, který je vyjádřen výraznou loďkou v popředí. Čílově osobitému malířskému přednesu plně odpovídá i lehká tvarová a barevná stylizace, kterou malíř podpořil svébytnou rukopisnou technikou. Zejména jedinečná je na obraze skvělá práce s barvou. Malíř se soustředil na záznam vtahující mozaiky ploch teplých barevných odstínů, které střídají odlesky na vodní hladině a pozadí s jen rychle nahozenou oblohou. Architektonický rámec skvěle vystihuje příznačnost daného místa, kterou podporuje i absence figurální složky. Dílo lze bez nadsázky pokládat za velmi krásného a vysoce kvalitního zástupce malířovy tvorby, jehož vysoká hodnota je nepopiratelná.
o autorovi: 1894 - 1977
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 370 000 Kč