Nejdelší strana: 65 cm
Olej na kartonu, 53x37 cm. Signováno vlevo dole Janeček. Rámováno.
Pozn.: Rám mírně poškozen, karton mírně zvlněn.
Obraz s názvem Slunce nad městem patří k těm dílům Oty Janečka, na kterém se plně projevuje charakteristický styl tohoto originálního tvůrce, který se kromě malby věnoval také ilustraci či designu textilií a keramiky. Obraz pochází ze série geometrizujících krajin s výraznou barevností, kterými se Ota Janeček zabýval v rámci své volné tvorby. Na díle je zachycen sluneční kotouč a stylizovaný horizont na temně rudém pozadí. Formální stylizace a intenzivní kolorit, který je založen na odstínech z teplé části spektra, obrazu propůjčují nebývale silný, až hypnotický výraz. Geometrické pojetí malby a redukovaná forma, do níž se promítá autorova zkušenost z oblasti užitého umění, dokonale navozují hloubku zobrazeného námětu, který tento osobitý malíř ztvárnil bez nutnosti užít výrazové prostředky realistické malby. O vysoké hodnotě tohoto díla prvotřídních kvalit není nejmenších pochyb.
o autorovi: 1919 - 1996
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 1.300.000 Kč.