Olej na plátně, 62x75 cm. Signováno vlevo dole O. Janeček. Rámováno.
Nejdelší strana: 84 cm
Toto krásné dílo Oty Janečka s názvem Flory k divákovi promlouvá jemnou rafinovanou poetikou elementárních organických tvarů seskupených do dekorativizující mozaiky závěsného obrazu. V tomto zčásti abstraktním a zčásti figurativním Janečkově osobitém projevu, k jehož plnému vyjádření autor dospěl po polovině 20. století, se zřetelně ozývá jak blízký vztah k přírodě a tradičnímu umění, tak také zkušenosti z oboru ilustrace a návrhářství textilií. Střední plán obrazu tvoří tvary přejaté z rostlinné říše stylizované do podoby jakýchsi organických symbolů, které se slučují do formy hustého fantaskního lesa. Dojem životnosti mu propůjčuje přítomnost hmyzu. Tento les se však vznáší ve fluidním prostoru ve formátu díla vymezené čočky, za níž se objevuje kotouč nebeského tělesa. Z malby tak promlouvá enigmatická dvojakost navozující dojem proniknutí kamsi za skutečnost. Výrazovou sílu ovšem plátnu dodává též intenzivní paleta, které dominují melancholické odstíny modré doplněné o barvy z teplé části spektra. Geometrické pojetí malby celkově působí velmi jemnou sugestivní atmosférou přírodního snění, které jako by divákovi ukazovalo cestu do nitra autorovy imaginace. Jde o reprezentativního zástupce zralého Janečkova díla, o jehož kvalitách není nejmenších pochyb.
o autorovi: 1919 - 1996
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 1.300.000 Kč.