Kombinovaná technika (tuš a pastel), 30x31 cm. Signováno vpravo dole Ota Janeček. Rám, sklo.
Stav: Rám mírně poškozen. Stav ilustruje přiložená fotodokumentace.
Pozn.: Konzultováno a posouzeno prof. PhDr. Tomášem Vlčkem, Csc. a Ing. Janečkem, synem Oty Janečka.
Nejdelší strana: 52 cm
Velmi krásná ukázka díla jedné z klíčových tematických oblastí tvorby Oty Janečka, v níž se tento přední český umělec soustředil na ženské akty. Na předloženém díle se projevuje Janečkův osobitý autorský přednes, který zaujme jemnou lyrickou stylizací, křehkou barevnou poetikou a celkovou redukcí výrazových prostředků. Janečkův styl se promítá do práce s barvou i linií. Tělo ženy vymezuje suverénně vedená, až kaligrafická kontura, zatímco barevnost těla a jeho bezprostředního okolí vyjadřuje rozprostřený valér pastelem. Mlhavá neurčitost barevné skvrny a jasná linie obrysu se zde harmonicky doplňují v celkově semknuté kompozici, která jenom dosvědčuje Janečkovu schopnost mistrně zvládnout zvolené technické prostředky. Jde o dílo mimořádných výtvarných kvalit, které lze jedině doporučit ke koupi.
o autorovi: 1919 - 1996
Narodil se v Pardubičkách u Pardubic. Studoval kreslení na ČVUT a UMPRUM v Praze. Malíř, grafik, ilustrátor a sochař. Pracoval též na návrzích textilií, keramiky a často spolupracoval i s filmem. Ve své tvorbě často využívá přírodní motivy, známé jsou rovněž jeho dívčí akty.
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 1.300.000 Kč.