Nejdelší strana: 94 cm
Olej na plátně, 64x73 cm. Signováno vlevo dole O. Bubeníček. Rámováno.
Ota Bubeníček se zejména prosazoval v oblasti krajinomalby, která tvořila stěžejní část jeho tvorby. Předložený obraz Mraky nad krajem se řadí k výrazově laděným pracím tohoto autora, na níž Bubeníček divákovi předkládá pohled na objemná mračna nad lehce zvlněným terénem krajiny. Dolní plán malby autor potlačil právě ve prospěch výrazných plastických oblak, která zaujímají podstatnou část obrazové plochy. Vedle expresivně působící kompozice je na díle třeba vyzdvihnout techniku, která se vyznačuje uvolněnou prací s tahy štětcem, jež lze na podložce dobře postihnout. Tento moment krajině dodává na výrazové síle a podporuje dojem, že se umělec snažil postihnout vnitřní síly, které se v pozorované scenérii prosazují. S tímto rysem výborně souzní i paleta, která je založena na kombinaci tmavých zemitých a modrých odstínů s jasnou bělobou. Jde o velmi poutavou originální práci, ve které Ota Bubeníček mistrně projevil svou schopnost zachytit příznačnost krajiny v její jedinečnosti a neopakovatelnosti.
Pozn.: Rám mírně poškozen. Konzultováno a posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem. Přiložena restaurátorská zpráva Šárky a Petra Bergrových. Vystavován JVU 1932 pod číslem 199.
o autorovi: 1871-1962
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 500 000 Kč.