Kombinovaná technika, 70x50 cm. Signováno vpravo dole O. Zahradníček 24. Rámováno.
Pozn.: Autor zde zachycuje dívku na prahu puberty – období, kdy se zkouší hranice, odvaha i vlastní identita. Hrdinka působí uvolněně, téměř vyzývavě pobavená, jako by ji nic nemohlo vyvést z míry. Nad ní se sklání kočka, která jí našeptává své tiché rady, zatímco dívka bez bázně rozvírá čelisti hyeny se zuby připravenými k útoku. Celek tak vytváří satirickou a lehce provokativní metaforu prvních vzpour, touhy po svobodě a fascinace rizikem. Netradiční pojetí v kombinaci s autorovou brilantní kresebnou technikou dodává výjevu sílu i hravou nadsázku. Obraz je součástí nové kolekce, kterou autor poprvé představuje publiku.
Nejdelší strana: 75 cm
o autorovi: 1963
malíř · ilustrátor · portrétista · designér · restaurátor · pedagog
Web: www.ondrej-zahradnicek.cz
Ondřej Zahradníček se již více než čtyři desetiletí věnuje profesionální výtvarné tvorbě. Ilustroval více než 40 knižních titulů pro děti i dospělé a spolupracoval s řadou významných organizací a firem (např. Nestlé, Playboy, Škoda Auto, Pompo, Nadace AGEL, Loutky v nemocnici). Pro město Unhošť vytvořil městský znak a podílel se na realizaci naučné stezky sv. Huberta.
Byl autorem výtvarného pojetí projektu Český kód a členem Evropského kulturního klubu, který založil prezident Václav Havel.
Jeho malířská práce zahrnuje figurální tvorbu, portrét, symbolické kompozice i volné cykly, v nichž propojuje historii s moderním výrazem. Charakteristická je pro něj precizní kresba, práce s anatomií, psychologií postav a hravé užití nadsázky. Zahradníček se dlouhodobě věnuje i tvorbě uměleckých kopií starých mistrů (např. Vermeer van Delft, Caravaggio) a příležitostným restaurátorským činnostem.
Několik let působí v oblasti pedagogiky: připravuje mladé studenty na výtvarné školy, vyučuje tradiční řemeslné postupy a věnuje se také speciální pedagogické práci s dětmi se zdravotním omezením a se seniory.
Za dobu své kariéry uskutečnil přes 130 samostatných i kolektivních výstav v České republice i v zahraničí. Jeho tvorba se vyznačuje otevřeností k novým tématům a technikám, důrazem na symboliku a vnitřní identitu a osobním krédem postaveným na lásce, humoru, paradoxu a odvaze k proměně.