Ondřej Sekora - Amina

Kresba, 24x18 cm. Signováno vpravo dole tužkou O. Sekora. Rám, pasparta, sklo.

Konzultováno a posouzeno prof. PhDr. Tomášem Vlčkem, Csc.

Pozn.: Rám mírně poškozen.

Humoristicky pojatá scéna představuje vysoce kvalitní ilustraci prvořadého českého kreslíře, ilustrátora a grafika Ondřeje Sekory, kterou doprovodil poetický příběh Jindřicha Plachty Pučálkovic Amina.  Jde o zachycení okamžiku, kdy se v rodině poštovního rady namísto štěněte ocitá žirafí mládě, která pan Pučálka omylem zaměnil. V provedení díla se zřetelně projevuje autorův mimořádný kreslířský talent. Výjev vytváří kompaktní kompozici postav se suverénně vedenými obrysovými liniemi. Velký důraz autor kladl na výstižné vyjádření psychologie jednotlivých protagonistů a jejich odlišných reakcí. Sdílný charakter kresby podtrhuje jak zvolené médium, tak formální stylizace s motivem kontrastu výrazů. Vnitřní náboj i bravurně zvládnutá technika svědčí o autorově schopnosti spojit vyspělý rukopis s vlastní představivostí. Jedná se o kresbu jedné ze stěžejních figur českého ilustrátorství 20. století.

o autorovi: 1899 – 1967
Malíř, grafik, ilustrátor, publicista, spisovatel. Studoval práva v Brně a soukromě kresbu u A. Hofbauera na UMPRUM v Praze a techniky leptu u V. Rytíře. Pracoval v brněnských Lidových novinách jako kreslíř, později jako sportovní redaktor (2 roky strávil v Paříži). Byl šéfredaktorem týdeníku Sport, redaktorem deníku Práce, časopisu Dikobraz, pracoval v nakladatelství J. Hokra, později ve Státním nakladatelství dětské knihy. Od r. 1952 byl ve svobodném povolání. Jako jeden z prvních u nás kreslil seriály doprovázené verši pod obrázkem, spolu s J. Ladou byl průkopníkem české formy komiksu. Prosadil se jako ilustrátor dětských knih, psal a ilustroval vlastní příběhy pro děti. Věnoval se též drobné grafice. Jeho práce jsou zastoupeny v mnoha významných českých galeriích. Byl členem Svazu spisovatelů, Svazu československých výtvarných umělců a Sdružení českých umělců grafiků Hollar. Spolupracoval s rozhlasem, televizí, filmem i divadlem.

Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 160 000 Kč

vydraženo posouzeno znalcem
86244. Amina
Dražba ukončena:30.11.2022 20:05:00
Vyvolávací cena:1 000 Kč
vydraženo za:28 000 Kč