Oldřich Kulhánek - Strom života

Litografie, 26x17 cm. Signováno vpravo dole tužkou Oldřich Kulhánek 2003. Číslováno. Rám, pasparta, sklo.

o autorovi: 1940 - 2013
Český malíř, grafik, ilustrátor, scénograf a pedagog. Je autorem grafické podoby současných českých bankovek, vytvořil i mnoho českých poštovních známek. Vytvořil celou řadu úžasných leptů a litografií.
Kromě naprosto dokonalé znalosti tématu, který znázorňuje, je ve své práci také naprosto precizní. Trpělivě, linku po lince vytváří řadu sérií, ať litografických či leptů. Proto je také nazývám naším nejlepším grafikem všech dob. Jeho tvorba je velice rozmanitá. Znázorňuje velmi často historická témata, anatomii člověka a také s humorem řadu historických událostí.
Studia na VŠUP Praha v ateliéru grafiky prof. Karla Svolinského dokončil v roce 1964. Profesionální dráhu začal ilustracemi knihy veršů “Sen“ autora Vladimíra Holana.
Od roku 1968 stíhán a v březnu roku 1971 zatčen StB a uvězněn. Tehdy byl obviněn z toho, že svými grafickými listy s tváří Stalina hanobí představitele komunistických zemí. Na celkem jedenácti grafikách, které režim označil za tzv. ideově nebezpečné, byl totiž deformovaný Stalinův obličej, perforované pěticípé hvězdy či budovatelsky radostné obličeje změněné v ohavný škleb.
Celá sedmdesátá léta měl zákaz výstav, zákaz spolupráce s nakladatelstvími a zákaz publicity. Svá díla ilegálně prezentoval v zahraničí pod pseudonymem Ulrich Böhm.
V 80. letech vytvořil litografie inspirované lidským tělem, cyklus Metamorfózy aj. V této době také vytvořil cykly Tváře, Ruce.
Vytvořil také celou řadu leptů významných osobností: Jana Husa, Boženu Němcovou, Marii Terezii, TG Masaryka, Johannes Kepler a Tycho Brahe – Astronomia, Alchymia, Hommae á G. Arcimboldo, Ommagio al pittori Rudolfini , Apoteóza Rudolf II a Hudební zátiší, atd…
V letech 1992-1993 pracoval na návrzích osmi českých bankovek. Soutěž byla vypsána ještě federální Státní bankou československou, po lehké úpravě byly použily i na bankovkách vydaných již po rozdělení Československa.
Stal se také autorem mnoha českých poštovních známek – mimo jiné navrhl poštovní známku s portrétem prezidenta České republiky Václava Klause.
Patřil mezi přední představitele českého ex libris, grafické tvorby a získal celou řadu prestižních cen.
První samostatnou výstavu měl roku 1968 v Galerii mladých v Praze společně s malířem Janem Krejčím.
Velký význam jeho práce může doložit řadou ocenění, která obdržel na mezinárodních výstavách a biennale, např: Europahaus, Vienna, Biennale Frechen, Biennale Ljubljana, The Grand Diploma for Graphic Art, Tuzla, 1st Prize 4. Biennale of Prints in Wakayama, atd.
Jeho díla jsou zastoupena v mnoha světových sbírkách: The Library of Congress USA, Centre Georges Pompidou v Paříži, Národní galerie Praha, The Art Institute of Chicago, Musee d‘Art et d´Histoire v Ženevě a mnoha dalších.

Spolupracoval s vydavatelstvím Arethura Pers z Holandska a z této spolupráce vzniklo několik bibliofilií např. Het Rondo s grafikou Mozart nebo De Ijspaarden se dvěma grafikami koní.

Pro americkou nadaci Dvořák American Heritage Association vytvořil pan Oldřich Kulhánek v roce 1995 limitovanou edici 50 kusů litografií Antonín Dvořák na ručním papíře se slepotiskovou značkou EFA (dodavatele ručního papíru) a vodoznakem. Prodej těchto litografií byl primárně určen pro podporu činnosti této nadace.

Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 200 000 Kč

doporučujeme
95950. Strom života
Zbývá:4 dnů, 21 hodin
Konec dražby:04.06.2023 20:01:00
Minimální příhoz:100 Kč
Aktuální cena:1 400 Kč