Oldřich Blažíček - Rekonstrukce Chrámu sv. Víta

Kombinovaná technika, olej a pastel na kartonu. Signováno vpravo dole Oldřich Blažíček 1912. Rám, sklo.

Stav: V dolní části známky mírného poškození vlhkostí. Stav ilustruje přiložená fotodokumentace.

Nejdelší strana: 110 cm

Kombinovaná technika, olej a pastel na kartonu, 93x77 cm. Signováno vpravo dole Oldřich Blažíček 1912. Rám, sklo.

Díváme se na jedinečnou ukázku tvorby Oldřicha Blažíčka zobrazující rekonstrukci chrámu sv. Víta. Vertikálně orientovaná kompozice zobrazuje interiér katedrály, kde dominantu tvoří mohutné pilíře, v jejichž pozadí vidíme lešení svědčící o probíhající práci na dostavbě chrámu. Ocitáme se v pozici běžného diváka, který obrací svůj pohled směrem ke klenbě a ochozu, který lemuje vysoké vitráže. Barevnost výjevu je zasazena do jemných valérů okru, které prosvětluje zářivé sluneční světlo pronikající do kompozice. Jedná se o projev úcty k českým dějinám, kterou autor vtělil do díla zobrazujícího architekturu nejvýznamnějšího českého svatostánku, svatovítské katedrály. Tvorba Oldřicha Blažíčka je stabilně vysoce žádána na uměleckém trhu a dlouhodobě patří k výborným investičním příležitostem.

Pozn.: V dolní části známky mírného poškození vlhkostí. Přiložen znalecký posudek PhDr. Naděždy Blažíčkové - Horové.

o autorovi: 1887 – 1953
Malíř, vyučen malířem pokojů, získal stipendium a studoval na UMPRUM v Praze, později ve speciálce prof. Schwaigera na pražské AVU. Do povědomí veřejnosti pronikl svými obrazy chrámových interiérů (benátský chrám sv. Marka, svatovítský chrám), jeho doménou však byla krajina, zvláště krajina Horácka. Stal se profesorem kreslení a malby na ČVUT v Praze. Byl dlouholetým členem a předsedou JUV. Jeho dílo je zastoupeno ve sbírkách NG v Praze, GHMP, ČMVU Praha, MG Brno a v mnoha dalších.

Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 1 300 000 Kč.

posouzeno znalcem
128457. Rekonstrukce Chrámu sv. Víta
Zbývá:19 dnů, 14 hodin
Konec dražby:20.11.2024 20:55:00
Vyvolávací cena:10 000 Kč