Olej na kartonu, 34x44 cm. Signováno vpravo dole O. Blažíček. Rámováno.
Pozn.: Přiložen znalecký posudek PhDr. Naděždy Blažíčkové - Horové.
Nejdelší strana: 65 cm
Tato nádherná krajina Oldřicha Blažíčka, jednoho z vrcholných představitelů českého malířství první poloviny 20. století, přináší strhující pohled na panorama známého andaluského města. Blažíčka zde typicky poznáváme jako autora, který si primárně zakládal na senzualistickém způsobu malířské práce. Architektura města je rozvedena do šířkového formátu tak, že přesně navozuje dojem otevřeného krajinného rámce. Blažíček jako obvykle dílo pojednal skvrnitým uvolněným rukopisem, který direktně promlouvá k divákovi jako doklad umělcova aktuálního hnutí v kontaktu s daným místem, z něhož vzešla potřeba uměleckého vyjádření. Z jednotlivých stop po dotecích štětce s podložkou lze takřka sledovat to, jak malíř dílo postupně budoval. V divákovi tak vzniká dojem, jako by byl tvůrčího procesu sám účasten. Pozornost je však bezesporu nutné obrátit také k barevnému řešení obrazu. Blažíček platil za výborného koloristu s rozvinutým citem pro sladění široké barevné škály svých kompozic. Na předloženém díle je tato tendence evidentní v zastoupení rozmanitých barevných odstínů do podoby pestré, ale vnitřně sjednocené mozaiky. Spontaneita a bezprostřednost, které se výborně snoubí se schopností realisticky zachytit příznačný ráz daného místa, z tohoto záznamu španělského města činí opravdu jedinečnou ukázku vrcholného díla Oldřicha Blažíčka.
o autorovi: 1887 – 1953
Malíř, vyučen malířem pokojů, získal stipendium a studoval na UMPRUM v Praze, později ve speciálce prof. Schwaigera na pražské AVU. Do povědomí veřejnosti pronikl svými obrazy chrámových interiérů (benátský chrám sv. Marka, svatovítský chrám), jeho doménou však byla krajina, zvláště krajina Horácka. Stal se profesorem kreslení a malby na ČVUT v Praze. Byl dlouholetým členem a předsedou JUV. Jeho dílo je zastoupeno ve sbírkách NG v Praze, GHMP, ČMVU Praha, MG Brno a v mnoha dalších.
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 1 300 000 Kč.