Pozn.: Přiložen znalecký posudek PhDr. Naděždy Blažíčkové-Horové. Konzultováno a pravost ověřena PhDr. Michaelem Zachařem.
Nejdelší strana: 48 cm
Olej na kartonu, 35x42 cm. Signováno vlevo dole O. Blažíček. Rámováno. Na obraze Chalupy na Štramberku Oldřich Blažíček zachytil poetiku vesnických stavení za plného letního dne. Malbu lze označit za dílo, které se vyznačuje výjimečnými senzuálními kvalitami, pro něž byl tento uznávaný malíř krajin, kytic či chrámových interiérů oceňován již za svého života. Oldřich Blažíček pracoval charakteristickým skvrnitým haptickým rukopisem. Tato pohledově nesmírně přitažlivá technika se v jeho osobě spojila s talentem výborného koloristy. Na předloženém díle lze konkrétně pozorovat spontánní zachycení výjevu s nezaměnitelným kouzlem rurální architektury podané zřetelnými tahy štětce, které na podložce vytváří bohatou mozaiku. Díla Oldřicha Blažíčka patří k vrcholům českého malířství první poloviny 20. století, jak dokládá i toto výjimečné dílo.
o autorovi: 1887 – 1953
Malíř, vyučen malířem pokojů, získal stipendium a studoval na UMPRUM v Praze, později ve speciálce prof. Schwaigera na pražské AVU. Do povědomí veřejnosti pronikl svými obrazy chrámových interiérů (benátský chrám sv. Marka, svatovítský chrám), jeho doménou však byla krajina, zvláště krajina Horácka. Stal se profesorem kreslení a malby na ČVUT v Praze. Byl dlouholetým členem a předsedou JUV. Jeho dílo je zastoupeno ve sbírkách NG v Praze, GHMP, ČMVU Praha, MG Brno a v mnoha dalších.
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 1 300 000 Kč.