Nejdelší strana: 81 cm
Olej na plátně fixovaném na kartonu, 40x60 cm. Signováno vpravo dole O. Kerhart 1946. Rámováno.
Oldřich Kerhart prošel velmi zajímavým výtvarným vývojem, ve kterém experimentoval s prvky expresionismu i nové věcnosti, přes něž dospěl k vlastnímu neopakovatelnému projevu. Předložené dílo pochází z pozdního období Kerhartovy tvorby, kdy se uplatňoval autorův sklon k oproštěnému zřetelnému výrazu. Nabízený obraz představuje městskou krajinu, tedy pohled na domky se zahrádkami na okraji městské aglomerace. Scénu malíř podal vyspělým způsobem, který odráží jeho malířské zkušenosti. Stěžejním výrazovým prostředkem se stává do plochy přepsané pozorování skutečnosti, které podporuje zdání běžnosti, civilnosti, ale zároveň nekřiklavé poetiky a pokoje. S redukovanou výstavbou prostoru obrazu souvisí také barevnost, která staví na výrazných odstínech posílených nápadným osvětlením. K celkovému vyznění přispívá i pozornost k detailu. Obraz jednoznačně zaujme svou jemností a nenucenou výrazovou rovinou. Lze jej považovat za vysoce hodnotou ukázku Kerhartova díla, a to i s ohledem na rok vzniku, který je uveden u signatury.
Pozn.: Rám mírně poškozen. Konzultováno a posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem.
o autorovi: 1895 - 1947
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 230 000 Kč.