Olbram Zoubek - Zvídavost-Ifigenie

Detail položky

Detail položky

> Zobrazit detail položky a informace o autorovi

Zlacené olovo, výška 70 cm. Signováno vzadu na podstavci O. Zoubek. 

 

Pozn.: Přiložen certifikát ověření pravosti nadačního fondu Kmentová Zoubek.

Ikonická postava Ifigenie je jedním z nejznámějších námětů tvorby Olbrama Zoubka. Rozpracoval jej v sérii variant v rámci volného cyklu, který se inspiroval stejnojmenným dramatem. Ifigenie byla dcera mykénského krále, kterou otec nechal obětovat, aby zajistit úspěch trójského tažení. Obsahový odkaz tedy perfektně vyhovuje jak osobité Zoubkově sochařské formě, tak jeho inklinaci k ocenění řeckého archaického sochařství. Ve štíhlé ženské postavě s mírně nakročenou nohou a typickým gestem s pootočenými dlaněmi se vyjevuje Ifigeniina tělesnost, ale i duchovní rozměr jejího osudu. Obdobné spojení hmoty a jejího přesahu navozuje režný povrch sochy a dekorativně působící zlacené vlasy. Socha Ifigenie je nositelkou všech příznačných rysů sochařské tvorby jednoho z nejvýznamnějších českých sochařů druhé poloviny 20. století a lze ji přiznat mimořádně vysokou hodnotu.

 

o autorovi: 1926 - 2017
Sochař, grafik, restaurátor, pedagog. Absolvoval kamenosochařskou praxi u sochaře Otakara Velínského v Praze, poté vystudoval UMPRUM u prof. Wagnera. Jeho výtvarný názor ovlivnilo poznávání díla klasiků moderního sochařství, inspiroval se přitom starověkými mýty a raně řeckou kulturou. Charakteristickou podobou jeho plastik jsou dlouhé, protažené figury s dramatickým projevem, vyjádřeným v gestech, pohybech a naklonění. Hotové modely odléval do cínu, olova a osinkocementu. Rád spolupracoval s architekty, byl autorem četných realizací v interiéru i exteriéru. Kromě volné tvorby se zúčastnil řady mezinárodních sochařských symposií. Věnoval se i restaurování. Je autorem posmrtné masky Jana Palacha a Pomníku obětem komunismu na Petříně. Byl profesorem sochařství a externí architektury na AVU v Praze. Byl členem skupiny Trasa, Nové skupiny, Umělecké besedy. Jeho práce jsou zastoupeny v NG Praha a v mnoha významných domácích i světových galeriích.

Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 2 600 000 Kč

top posouzeno znalcem
123617. Zvídavost-Ifigenie
Zbývá:11 dnů, 15 hodin
Konec dražby:26.09.2024 21:06:00
Minimální příhoz:10 000 Kč
Aktuální cena:210 000 Kč
Chcete prodat podobný předmět?

> Zobrazit informaci jak prodat předmět v aukci

ČástkaPřihozenoPřihodil
210 000 Kč limit (14.09.2024 11:39:58) 4255
200 000 Kč 14.09.2024 11:39:59 11023
190 000 Kč limit (13.09.2024 16:35:22) 4255
180 000 Kč 12.09.2024 15:44:05 9480
170 000 Kč 11.09.2024 21:38:21 8053
160 000 Kč 09.09.2024 9:59:07 8831
150 000 Kč 03.09.2024 14:08:15 9131
140 000 Kč 03.09.2024 8:04:47 1610
130 000 Kč 02.09.2024 15:49:56 12709
120 000 Kč limit (01.09.2024 10:53:22) 9131
120 000 Kč 01.09.2024 10:53:23 8053
110 000 Kč limit (31.08.2024 16:01:31) 9131
100 000 Kč limit (31.08.2024 16:01:30) 1203
75 000 Kč limit (31.08.2024 16:01:20) 1203
70 000 Kč 31.08.2024 16:01:21 9131
65 000 Kč limit (31.08.2024 11:46:41) 1203
60 000 Kč 31.08.2024 11:46:42 5896
55 000 Kč limit (30.08.2024 18:10:59) 1203
50 000 Kč limit (30.08.2024 18:10:58) 15609
41 000 Kč limit (30.08.2024 18:10:40) 1203
40 000 Kč limit (30.08.2024 18:10:39) 15609
31 000 Kč limit (30.08.2024 18:10:16) 1203
30 000 Kč limit (30.08.2024 18:10:15) 15609
22 000 Kč limit (30.08.2024 18:09:56) 1203
21 000 Kč 30.08.2024 18:09:57 15609
20 000 Kč limit (30.08.2024 18:09:47) 1203
19 000 Kč 30.08.2024 18:09:48 15609
18 000 Kč limit (30.08.2024 15:35:26) 1203
17 000 Kč 30.08.2024 14:26:19 604
16 000 Kč 30.08.2024 12:56:21 3090
15 000 Kč 30.08.2024 12:22:47 2533
14 000 Kč 30.08.2024 10:46:31 2684
13 000 Kč 30.08.2024 10:38:53 659
12 000 Kč limit (30.08.2024 10:38:47) 10662
12 000 Kč 30.08.2024 10:38:48 659
11 000 Kč limit (30.08.2024 8:05:44) 10662
10 000 Kč 30.08.2024 7:16:29 6634