Olbram Zoubek - Tři muži

Nejdelší strana: 30 cm

Cín zlacený, 30x22 cm. Značeno vzadu O. Zoubek.

Pozn.: Konzultováno a pravost ověřena nadačním fondem Kmentová Zoubek.
Charakteristická práce Olbrama Zoubka z počátku 90. let 20. století nese typické rysy tvorby tohoto uznávaného českého sochaře a výtvarníka. Centrem umělcovy pozornosti je lidská figura, do jejíž redukované formy se promítá velmi intenzivní existenciální poselství. Výjev trojice mužských postav s opakujícím se gestem otevřených natočených dlaní byl zpracován v nízkém reliéfu s příznačným ponecháním stop sochařské práce, které svědčí o procesu tvorby, ale zároveň podtrhují křehkost a přiznanou materialitu odhmotněných lidských figur. Stejně jako expresivní haptický povrch je pro Zoubkovu tvorbu příznačný ostrý kontrast kovové šedi se zářivým leskem zlacení. S formálním zpracováním je těsně spojeno výrazné obsahové působení, které diváka provokuje k výkladu, aniž by malíř musel sáhnout k explicitním významovým atributům. Tento aspekt akcentuje také název reliéfu, který apeluje na původce díla a současně opakuje motiv trojice. Tvorba Olbrama Zoubka, kterému patří přední místo na české sochařské scéně 20. století, strhává svou hloubkou a nadčasovostí. Jedná se o práci, která představuje nesporný doklad autorových uměleckých schopností.

o autorovi: 1926 - 2017

Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 2 600 000 Kč

vydraženo posouzeno znalcem
85346. Tři muži
Dražba ukončena:02.11.2022 20:26:36
Vyvolávací cena:2 000 Kč
vydraženo za:100 000 Kč