Olbram Zoubek - Thamar

Detail položky

Detail položky

> Zobrazit detail položky a informace o autorovi

Nejdelší strana: 52 cm

Reliéfní tisk, 42x25 cm. Signováno vpravo dole Olbram Zoubek. Rám, sklo.

Pozn.: Konzultováno a pravost ověřena nadačním fondem Kmentová Zoubek.

Křehký a kultivovaný reliéfní tisk velmi dobře reprezentuje dílo klíčové figury českého sochařství. Postavu modlící se dívky Olbram Zoubek naznačuje stylizovanou formou, jejíž charakteristické rysy prozrazují ozvuk umění středomořské antiky. Přes maximální tvarovou redukci postava zcela vystihuje situaci prožívání modlitby v okamžiku tichosti a pokory. S námětem souzní i jemná nevyzývavá forma podání odhmotněného těla. Spirituální vyznění díla Zoubek podpořil způsobem umístění figury do formátu a využitím techniky reliéfního tisku. Jedná se o práci, v níž Olbram Zoubek dosahuje maximálního výrazu oproštěnou formou, jak to je pro jeho tvorbu typické. Po estetické i výrazové stránce nabízený reliéf představuje velmi hodnotného zástupce díla jednoho z nejvýznamnějších sochařů českého umění druhé poloviny 20. století.

 

o autorovi: 1926 - 2017
Sochař, grafik, restaurátor, pedagog. Absolvoval kamenosochařskou praxi u sochaře Otakara Velínského v Praze, poté vystudoval UMPRUM u prof. Wagnera. Jeho výtvarný názor ovlivnilo poznávání díla klasiků moderního sochařství, inspiroval se přitom starověkými mýty a raně řeckou kulturou. Charakteristickou podobou jeho plastik jsou dlouhé, protažené figury s dramatickým projevem, vyjádřeným v gestech, pohybech a naklonění. Hotové modely odléval do cínu, olova a osinkocementu. Rád spolupracoval s architekty, byl autorem četných realizací v interiéru i exteriéru. Kromě volné tvorby se zúčastnil řady mezinárodních sochařských symposií. Věnoval se i restaurování. Je autorem posmrtné masky Jana Palacha a Pomníku obětem komunismu na Petříně. Byl profesorem sochařství a externí architektury na AVU v Praze. Byl členem skupiny Trasa, Nové skupiny, Umělecké besedy. Jeho práce jsou zastoupeny v NG Praha a v mnoha významných domácích i světových galeriích.

Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 2 600 000 Kč

vydraženo posouzeno znalcem
121403. Thamar
Dražba ukončena:29.08.2024 20:51:00
Vyvolávací cena:3 000 Kč
vydraženo za:9 500 Kč
Chcete prodat podobný předmět?

> Zobrazit informaci jak prodat předmět v aukci

ČástkaPřihozenoPřihodil
9 500 Kč 29.08.2024 20:46:59 3090
9 000 Kč limit (29.08.2024 20:46:55) 3031
9 000 Kč 29.08.2024 20:46:56 3090
8 500 Kč limit (29.08.2024 20:46:49) 3031
8 000 Kč 29.08.2024 20:46:50 3090
7 500 Kč limit (28.08.2024 8:50:05) 3031
7 000 Kč 23.08.2024 8:44:26 10662
6 500 Kč 21.08.2024 22:35:00 15810
6 000 Kč limit (21.08.2024 22:34:55) 3031
6 000 Kč 21.08.2024 22:34:56 15810
5 500 Kč limit (21.08.2024 22:34:48) 3031
5 000 Kč 21.08.2024 22:34:49 15810
4 900 Kč limit (21.08.2024 22:34:40) 3031
4 800 Kč 21.08.2024 22:34:41 15810
4 700 Kč limit (21.08.2024 22:34:35) 3031
4 600 Kč 21.08.2024 22:34:36 15810
4 500 Kč limit (21.08.2024 22:34:31) 3031
4 400 Kč 21.08.2024 22:34:32 15810
4 300 Kč limit (21.08.2024 22:34:26) 3031
4 200 Kč 21.08.2024 22:34:27 15810
4 100 Kč limit (21.08.2024 22:34:22) 3031
4 000 Kč 21.08.2024 22:34:23 15810
3 900 Kč limit (21.08.2024 22:34:17) 3031
3 800 Kč 21.08.2024 22:34:18 15810
3 700 Kč limit (19.08.2024 22:24:02) 3031
3 600 Kč 16.08.2024 20:43:49 5420
3 500 Kč 10.08.2024 14:38:51 15810
3 400 Kč 07.08.2024 13:06:38 10207
3 300 Kč 05.08.2024 23:54:26 3603
3 200 Kč 02.08.2024 9:47:54 2533
3 100 Kč 02.08.2024 9:07:12 3090
3 000 Kč 01.08.2024 23:41:07 15609