Olbram Zoubek - Rajský hřích

Detail položky

Detail položky

> Zobrazit detail položky a informace o autorovi

Nejdelší strana: 50 cm

Reliéfní tisk, 31x23 cm. Signováno vpravo dole tužkou Olbram Zoubek. Rám, pasprta, sklo.

Pozn.: Konzultováno a pravost ověřena nadačním fondem Kmentová Zoubek. Tento jemný reliéfní tisk Olbrama Zoubka zpracovává námět prvotního hříchu, tedy okamžik, kdy se Eva na hadův popud chápe jablka ze stromu poznání. Biblický motiv, který v sobě nese příznak osudovosti pevně spjatý s údělem lidství, Zoubek tradičně podává úspornými prostředky. Kompozici tvoří postava Evy s typicky zeštíhleným tělem a naznačeným gestem ruky. Vedle ní roste strom poznání, kolem jehož kmene se vine had. Nízký reliéf ozvláštňuje pouze zvýrazněná hadí esovka a Eviny vlasy, jak to je pro Zoubkovo dílo charakteristické. Minimalizovaná forma posiluje duchovní rozměr reliéfu a zároveň velmi dobře souzní s obsahem námětu. Jedná se o dílo, které využívá minimum výrazových prostředků, kdy zacházení s tvarem je samo o sobě nositelem výrazu. Tato práce pochází ze série děl reliéfních tisků, kterým patří důležité místo v tvorbě velikána českého sochařství. Koupi díla lze jedině doporučit.

 

 

o autorovi: 1926 - 2017
Sochař, grafik, restaurátor, pedagog. Absolvoval kamenosochařskou praxi u sochaře Otakara Velínského v Praze, poté vystudoval UMPRUM u prof. Wagnera. Jeho výtvarný názor ovlivnilo poznávání díla klasiků moderního sochařství, inspiroval se přitom starověkými mýty a raně řeckou kulturou. Charakteristickou podobou jeho plastik jsou dlouhé, protažené figury s dramatickým projevem, vyjádřeným v gestech, pohybech a naklonění. Hotové modely odléval do cínu, olova a osinkocementu. Rád spolupracoval s architekty, byl autorem četných realizací v interiéru i exteriéru. Kromě volné tvorby se zúčastnil řady mezinárodních sochařských symposií. Věnoval se i restaurování. Je autorem posmrtné masky Jana Palacha a Pomníku obětem komunismu na Petříně. Byl profesorem sochařství a externí architektury na AVU v Praze. Byl členem skupiny Trasa, Nové skupiny, Umělecké besedy. Jeho práce jsou zastoupeny v NG Praha a v mnoha významných domácích i světových galeriích.

Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 2 600 000 Kč

vydraženo posouzeno znalcem
125267. Rajský hřích
Dražba ukončena:31.10.2024 20:07:55
Vyvolávací cena:3 000 Kč
vydraženo za:16 000 Kč
Chcete prodat podobný předmět?

> Zobrazit informaci jak prodat předmět v aukci

ČástkaPřihozenoPřihodil
16 000 Kč 31.10.2024 20:04:55 12274
15 000 Kč 31.10.2024 14:33:18 12082
14 000 Kč limit (31.10.2024 14:33:11) 4255
13 000 Kč 31.10.2024 14:33:12 12082
12 000 Kč limit (29.10.2024 20:05:21) 4255
11 000 Kč 29.10.2024 20:05:22 10143
10 000 Kč limit (28.10.2024 14:11:49) 4255
9 500 Kč 28.10.2024 14:11:50 10143
9 000 Kč limit (23.10.2024 22:34:32) 4255
8 500 Kč 23.10.2024 22:34:33 8389
8 000 Kč limit (12.10.2024 19:30:31) 4255
7 500 Kč 12.10.2024 19:30:32 10788
7 000 Kč limit (12.10.2024 19:30:16) 4255
6 500 Kč 12.10.2024 19:30:17 10788
6 000 Kč limit (06.10.2024 12:27:32) 4255
5 500 Kč limit (06.10.2024 12:27:31) 4598
3 300 Kč limit (03.10.2024 23:55:06) 4598
3 200 Kč 30.09.2024 21:27:57 5983
3 100 Kč 29.09.2024 14:58:06 10207
3 000 Kč 27.09.2024 0:04:30 5420