Olbram Zoubek - Oblak

Detail položky

Detail položky

Reliéf 29x21 cm. Signováno vpravo dole tužkou Olbram Zoubek. Rám, sklo.

> Zobrazit detail položky a informace o autorovi

Pozn.: Konzultováno a pravost ověřena nadačním fondem Kmentová Zoubek.

Nejdelší strana: 43 cm

Středem zájmu umělecké tvořivosti Olbrama Zoubka byla lidská figura, kterou tento významný český sochař ztvárňoval příznačnou redukovanou formou. Nabízený reliéf s ženskou postavou lze považovat za velmi krásný příklad autorova díla. Tělo se jemně vynořuje ze zvoleného materiálu jako křehká struktura, která nese pozůstatky sochařské práce. Od zbytku plochy ho vyděluje právě pohledově příjemný haptický povrch. Od formálního zpracování nelze samozřejmě odmyslet vnitřní výrazové působení, které zprostředkovává subtilní odhmotněný ráz ženiny postavy. Jde o moment, který vypovídá o prožitku z tělesnosti, či dokonce z života jako takového. Předkládaný reliéf lze označit za vysoce esteticky hodnotného zástupce tvorby jedné z čelních figur českého sochařství 20. století.

 

o autorovi: 1926 - 2017
Sochař, grafik, restaurátor, pedagog. Absolvoval kamenosochařskou praxi u sochaře Otakara Velínského v Praze, poté vystudoval UMPRUM u prof. Wagnera. Jeho výtvarný názor ovlivnilo poznávání díla klasiků moderního sochařství, inspiroval se přitom starověkými mýty a raně řeckou kulturou. Charakteristickou podobou jeho plastik jsou dlouhé, protažené figury s dramatickým projevem, vyjádřeným v gestech, pohybech a naklonění. Hotové modely odléval do cínu, olova a osinkocementu. Rád spolupracoval s architekty, byl autorem četných realizací v interiéru i exteriéru. Kromě volné tvorby se zúčastnil řady mezinárodních sochařských symposií. Věnoval se i restaurování. Je autorem posmrtné masky Jana Palacha a Pomníku obětem komunismu na Petříně. Byl profesorem sochařství a externí architektury na AVU v Praze. Byl členem skupiny Trasa, Nové skupiny, Umělecké besedy. Jeho práce jsou zastoupeny v NG Praha a v mnoha významných domácích i světových galeriích.

Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 2 600 000 Kč

vydraženo posouzeno znalcem
105723. Oblak
Dražba ukončena:30.11.2023 22:52:12
Vyvolávací cena:3 000 Kč
vydraženo za:17 000 Kč
Chcete prodat obraz od stejného autora?

> Zobrazit informaci jak prodat obraz v aukci

ČástkaPřihozenoPřihodil
17 000 Kč 30.11.2023 22:49:12 9463
16 000 Kč limit (30.11.2023 22:09:58) 1798
16 000 Kč 30.11.2023 22:09:59 1003
15 000 Kč limit (30.11.2023 22:08:43) 1798
14 000 Kč 30.11.2023 21:25:12 5083
13 000 Kč 30.11.2023 21:08:02 5983
12 000 Kč limit (30.11.2023 21:07:50) 1003
12 000 Kč 30.11.2023 21:07:51 5983
11 000 Kč limit (30.11.2023 19:38:02) 1003
10 000 Kč limit (13.11.2023 20:46:33) 5083
10 000 Kč 13.11.2023 20:46:34 10831
9 500 Kč limit (27.10.2023 22:03:33) 5083
9 000 Kč 27.10.2023 22:03:34 8831
8 500 Kč limit (27.10.2023 10:00:30) 5083
8 000 Kč limit (27.10.2023 10:00:29) 13616
7 000 Kč limit (27.10.2023 4:49:39) 13616
6 500 Kč limit (27.10.2023 4:49:38) 8389
3 400 Kč limit (26.10.2023 23:48:35) 8389
3 300 Kč 26.10.2023 23:48:36 2533
3 200 Kč limit (26.10.2023 23:45:53) 8389
3 100 Kč 26.10.2023 23:45:54 2533
3 000 Kč limit (26.10.2023 20:58:15) 8389