Olbram Zoubek - Melpomené

Cín zlacený, 18,7x19 cm. Značeno vzadu O. Zoubek.

Pozn.: Konzultováno a pravost ověřena nadačním fondem Kmentová Zoubek. Přiložen certifikát ověření pravosti nadačního fondu Kmentová Zoubek.

Tato plastická práce se přimyká k té části tvorby Olbrama Zoubka, v níž se tento přední český sochař zabýval mytologickými náměty. Na nabízeném díle se zaměřil na postavu Melpoméné, což byla dcera boha Dia, řecká múza a inspirátorka tragédie. Zoubek ji na této své křehce působící práci zobrazil s jejími tradičními atributy, a sice s tragickou maskou v ruce a s břečťanovou korunou, kterou má dívka vetknutou ve vlasech. Postavu Melpoméné Zoubek typicky pojal jako subtilní, s redukovaným tělesným objemem, fyziognomické rysy jsou jen letmo naznačeny. Figura tak k divákovi hovoří svou potlačenou, ale přiznanou tělesností jako jakési vyjádření existenciálního pocitu ze skutečnosti, který ještě podporuje samotný námět plastiky. Jak je pro Zoubka charakteristické, reliéf se vyznačuje vizuálně velmi příjemnou haptickou povrchovou strukturou a zlacením, které se podílí na celkové komunikaci díla s archaickým mytologickým odkazem. Upozornit lze i na užití řeckého písma. Jedná se o velmi krásnou a hodnotnou ukázkou díla velikána českého umění druhé poloviny 20. století.

o autorovi: 1926 - 2017

Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 2 600 000 Kč

vydraženo top posouzeno znalcem
105186. Melpomené
Dražba ukončena:15.11.2023 20:09:00
Vyvolávací cena:10 000 Kč
vydraženo za:65 000 Kč