Olbram Zoubek - Nakloněné postavy.

Reliéfní tisk 9/12, 45x42 cm. Signováno tužkou vpravo dole Olbram Zoubek. Rám, sklo.

Pozn.: Konzultováno a posouzeno nadačním fondem Kmentová Zoubek. Rok vzniku 1976.

Nejdelší strana: 67 cm

o autorovi: 1926 - 2017
Sochař, grafik, restaurátor, pedagog. Absolvoval kamenosochařskou praxi u sochaře Otakara Velínského v Praze, poté vystudoval UMPRUM u prof. Wagnera. Jeho výtvarný názor ovlivnilo poznávání díla klasiků moderního sochařství, inspiroval se přitom starověkými mýty a raně řeckou kulturou. Charakteristickou podobou jeho plastik jsou dlouhé, protažené figury s dramatickým projevem, vyjádřeným v gestech, pohybech a naklonění. Hotové modely odléval do cínu, olova a osinkocementu. Rád spolupracoval s architekty, byl autorem četných realizací v interiéru i exteriéru. Kromě volné tvorby se zúčastnil řady mezinárodních sochařských symposií. Věnoval se i restaurování. Je autorem posmrtné masky Jana Palacha a Pomníku obětem komunismu na Petříně. Byl profesorem sochařství a externí architektury na AVU v Praze. Byl členem skupiny Trasa, Nové skupiny, Umělecké besedy. Jeho práce jsou zastoupeny v NG Praha a v mnoha významných domácích i světových galeriích.

Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 2 600 000 Kč

posouzeno znalcem
154240. Nakloněné postavy.
Zbývá:27 dnů, 17 hodin
Konec dražby:26.02.2026 20:58:00
Vyvolávací cena:3 000 Kč