Otakar Lebeda - Chalupa za loukou

Olej na plátně, 25x19 cm, nesignováno, rám.

1877, Praha - 1901, Malá Chuchle
Student pražské akademie (1892-1897, Julius Mařák). V díle Mařákově se výrazně inspiroval a po jeho vzoru maluje tůně uprostřed lesů, deštivé a melancholické nálady (především oblast Krkonošska) a mnoho dalších obdobných témat. Roku 1898 odchází studovat do Paříže kde studuje ve škole Colarosiho (prof. Prinet, Courtoise). V období pařížského působení je ovliněn tvorbou francouzských krajinářských mistrů. Po krátkém pobytů u nás opět odjíždí do Francie, kde zejména v Bretani a okolí studuje krásy moře. Po opětovném návratu do vlasti tvoří v oblasti Bechyně mnoho poetických lesních interiérů a ve čtyřech významných dílech vyobrazuje Bechyňskou oboru. V závěru své tvorby maluje v Jindřichově Hradci a roku 1901 páchá sebevraždu v Malé Chuchli, kde se zastřelil.

Pozn.: Rám poškozen, plátno pravděpodobně oříznuto, druhotně fixováno na další plátno. Vzadu přípis Lebeda. Konzultováno a pravost ověřena PhDr. Michaelem Zachařem.

2102. Chalupa za loukou
Dražba ukončena:26.03.2015 21:30:08
Vyvolávací cena:5 000 Kč
vydraženo za:18 000 Kč