Německo 1938 - Generálský kord Luftwaffe

Pozn.: Popis položky byl vypracován znalcem na chladné zbraně Janem Zeleným. Nabídka tohoto předmětu je určená výhradně jen pro sběratelské účely. Tímto prohlašuji, že nejsem členem žádného hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka, ani taková hnuti nepodporuji.

Jedná se o vzácný druhý model přehlídkového kordu, vyrobený podle předlohy původního Pruského kordu z pověření vrchního maršála Luftwaffe H. Göringa, který byl udílen generálům Luftwaffe. Göring byl dobře znám svým extravagantním vkusem a honosným vzhledem, není tady překvapením, že vzhled organizací pod jeho přímým velením odrážely jeho vlastní osobní vkus, zejména pak složka Luftwaffe.

Popis kordu:
Kord s poniklovanou čepelí s geometrickým leptáním kyselinou z obou stran. Na pravé straně pod mušlí se stříbrnou orlicí Luftaffe je vyleptán nápis „In dankbarer Anerkennung“ (S vděčným oceněním) a „Der Oberbefehlshaber der Luftwaffe“ (Vrchní velitel Luftwaffe) spolu s reprodukovaným podpisem Hermanna Göringa se nachází pak druhé levé straně čepele. Ve vrchní části čepele, opět na levé straně v oblasti „ricasa“ je zobrazeno leptané logo výrobce „C.Eickhorn“ s klasickým motivem veverky s mečem a iniciály výrobce.

Koš rukojeti ve tvaru „D“ je zakončen kulovou hlavicí s rozšířenou maticí (hruškou), kloubové mušle a hlavice jsou vyrobeny z pozlacené masivní mosazi jemně zdobeny šachovnicí s gravírováním a tečkami, dubovými lístky spolu s květinovými a rostlinnými motivy. Přední mušle je opatřena postříbřeným mosazným druhým vzorem Luftwaffe, orlem se svastikou v pařátech, který pevně drží na místě třemi pájenými nýty.
Oranžovožlutá celuloidová(plastová) rukojeť je opletená mosazným krouceným drátkem.
Pochva má základ z vyztužené kůže s povrchem z velmi jemné černé kůže, na zadní straně je spojena a úhledně prošita. Pozlacené mosazné kování je připevněné ze zadní strany sponami ke kožené pochvě.

Rekapitulace posuzovaného kordu:
1.Niklovaná čepel s leptanými pozlacenými nápisy na modřeném pozadí vykazuje drobné oděrky a rýhy způsobené běžným opotřebením. Zlacení nápisů je místy s absencí zlacení způsobené opotřebením, vlivem působení času a oxidace. Modřené pozadí obou zlacených nápisů je místy bledší s nepatrnými známkami oxidace, což lze opět přisoudit přirozenému působení času. Hnědá dorazová kůže na konci rikasa pod košem kordu je i přesto, že některé její části oválného tvaru chybí ve slušném stavu.
2.Koš rukojeti ve tvaru „D“ zakončený kulovou hlavicí s rozšířenou maticí (hruškou), vykazuje několik nepravidelných oděrek a vlásenkových rýh, úměrných k času a používání. Zlacení jednotlivých částí koše je místy setřelé, zejména pak na vrchní straně kulové hlavice (hrušky). Místy drobné známky oxidace.
3.Kloubové mušle (skořepiny) jsou plně funkční a pevně zapadají na místo dosednutí. Postříbřená orlice Luftwaffe vykazuje klasické projevy působení času spolu s oxidací.
4.Oranžovožlutá celuloidová(plastová) rukojeť má pouze ve spodní části malou vlásenkovou prasklinu. Celistvý kroucený drátek bez známek poškození.

Rekapitulace posuzované pochvy:
1.Spony kování vykazují známky mírného opotřebení a vlásenkových odřenin, kde jedna se spon má částečně deformovaný drátek. Na zlacení kování pochvy je patrný mírný, probíhající proces oxidace zlacených částí. ¨
2.Kožená část pochvy s několika rýhami, odřeninami a popraskáním kůže.
3.Čepel kordu v oblasti „ricasa“ při zasouvání do pochvy, špatně dosedá k vrchnímu kování pochvy.

Závěr:
Všechny součásti kordu jsou v původním originálním stavu bez viditelných oprav a s přihlédnutím k drobným nedostatkům způsobených mírným opotřebením a vlivem působení času, musím konstatovat, že se celkově jedná o dobře zachovalý generálský kord Luftwaffe.

Německo 1938
67633. Generálský kord Luftwaffe
Dražba ukončena:03.11.2021 20:24:00
Vyvolávací cena:2 000 Kč
vydraženo za:270 000 Kč