Olej na kartonu, 44x32 cm. Signováno vpravo dole M. Vrbová. Rám, pasparta, sklo.
Nejdelší strana: 66 cm
Olejomalba baletky patří ke krásným zástupcům díla Miloslavy Vrbové, ve kterém se malířka soustředila na křehké motivy tanečnic. Na malbě výjev Vrbová prezentuje velice poutavým repertoárem výrazových prostředků. Kompozice, kdy se dívka sklání ke kotníkům, promlouvá jemností a intimitou okamžiku, kterého se divák jakoby bezděky účastní. S poeticky ženským vyzněním obrazu perfektně souzní výtvarné zpracování. Neškolená technika nanášení barev na podložku věrně zprostředkovává dojem lehkosti baletčina oděvu, měkký pohyb jejího těla i momentku soustředění. Na tmavém pozadí se výrazněji prosazuje impresivní přístup, který tanečnici zasazuje do zčásti tušeného prostoru. Jedná se o vysoce zdařilé dílo s nesporně vysokou estetickou i sběratelskou hodnotou.
o autorovi: 1909-1991
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 50 000 Kč