Miloslav Holý - Portrét akademické malířky Hany Vítečkové-Novákové

Olej na plátně, 64x50 cm. Signováno vlevo dole M. Holý 48. Rámováno.

Pozn.: Konzultováno a posouzeno vnukem Miloslava Holého restaurátorem Petrem Bergrem, PhDr. Michaelem Zachařem a prof. PhDr. Tomášem Vlčkem, Csc.

Nejdelší strana: 87 cm

Miloslav Holý se proslavil zejména jako člen skupiny Ho Ho Ko Ko a později svou výraznou krajinářskou tvorbou. Jeho práce typicky tíhnou k dynamické expresivní malbě s uvolněným rukopisem a živou vnitřní dynamikou, jak je to perfektně vyjádřeno i na předloženém portrétu malířsky Hany Vítečkové-Novákové. Holý podobiznu zpracoval vysoce efektní malířskou technikou, ve které se projevuje spontaneita a bezprostřednost. Pigmenty nanášel rychle, a na plátně tak zanechával jasně čitelné stopy po tazích štětce i stékání barev. Jeho charakteristický projev se odráží i ve volbě nešlechtěné palety, ve které se prosazuje černá jako prostředek zdůraznění kontur a plasticity. Malířčina figura s trefně vyjádřenými fysiognomickými rysy rovněž nese rysy autorovy specifické malířské nátury. Holý se zde prezentuje jako suverénní malíř s osobitým rukopisným přístupem.

o autorovi: 1897 - 1974

Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 430 000 Kč

vydraženo posouzeno znalcem
121224. Portrét akademické malířky Hany Vítečkové-Novákové
Dražba ukončena:28.08.2024 20:26:51
Vyvolávací cena:5 000 Kč
vydraženo za:7 000 Kč