Olej na plátně, 50x96 cm. Signováno vlevo dole M.P. Rámováno.
Pozn.: Konzultováno a posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem. Zezadu štítek.
Nejdelší strana: 110 cm
Díváme se na vynikající ukázku tvorby Maxmiliána Pirnera, stěžejního představitele českého symbolismu, ve které autor zachytil ztišenou poetiku lesního interiéru. Výjev ponořuje diváka do snové kompozice, kde stezku lemují vysoké stromy odrážející se na vodní hladině jezera. Křivka stezky vede diváka do hloubky prostorové kompozice, nad kterou se otevírá nebe prosvětlující se skrz jemné linky větví stromů. Popředí je modelováno pastózní malbou s jasně patrnými tahy štětcem, pozadí se naopak ztrácí v oparu barevných tónů atmosféry. V barevnosti scenérie se harmonicky snoubí tlumená zemitá barevnost a jasné modré a fialové odstíny. Toto působivé dílo nesmí uniknout pozornosti sběratele se zájmem o tvorbu výtvarné generaci Národního divadla.
o autorovi: 1854-1924
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 700 000 Kč.