Olej na plátně, 92x74 cm. Signováno vlevo dole M. Pirner 1916. Rámováno.
Pozn.: Přiložen znalecký posudek PhDr. Naděždy Blažíčkové-Horové. Tato pozoruhodná malba Maxmiliána Pirnera pochází z pozdního období malířovy tvorby, pro kterou bylo příznačné silné přilnutí k alegorizujícím symbolistním tématům. Scéna je po všech stránkách reprezentativním zástupcem této výrazné etapy autorova díla, a to jak ve výtvarném řešení, tak z hlediska námětu. Jedná se o poměrně složitou a pečlivě promyšlenou figurální kompozici, jejímž ústředím je úprk okřídlené mužské bytosti v náručí s dívkou. Pohled ženské postavy se přitom obrací do levého horního rohu obrazové plochy na postavu zlověstné sudičky v očekávání neblahých důsledků svého konání. Další alegorická ženská figura scénu sleduje z opačné strany. Tato hluboká, narativní linie s nádechem fatalistického romantismu se výborně zračí ve výtvarné formě obrazu, která se vyznačuje citlivým propojením opaků. Arabeska vznášejícího se páru lidských těl v popředí, jejichž lehkost a oblost posiluje zřásnění draperie světle zeleného pláště, kontrastuje s těžkou ortogonální architekturou pozadí osídlenou hrozivě vyhlížejícími postavami. Vertikální průrva mezi pravou a levou částí pozadí naznačuje dynamiku pádu, která se promítá jak fyzicky do směru pohybu prchající dvojice, tak obsahově coby předznamenání jejich údělu. Tento moment je zřetelný také v barevném podání a rozdělení předního a zadního plánu kompozice mírou osvětlení. Intenzita obsahového náboje a jeho sofistikované vyjádření výtvarnými prostředky se v tomto nebývale působivém díle Maxmiliána Pirnera propojují v takřka dokonalé jednotě. Plátnu patří čestné místo v Pirnerově malířském díle.
Nejdelší strana: 99 cm
o autorovi: 1854-1924
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 700 000 Kč.